ADS-B, Flightradar, Malinowo, php, python

2016-08-08 18.10.432016-08-08 17.20.462016-08-08 17.18.45Płytka numer 3. Najbardziej zapracowana ze wszystkich płytek! Oprócz rzeczy niezbędnych jak transmission, minidlna i udostępnianie sambą w sieci dysku z niezbędnymi serialami, na malince śmiga udostępnianie internetu (sieć wifi dla gości oddzielona masą reguł iptables), do 10m aktywnego usb podpięty jest tuner dvb-t (z druciarską piękną hand-made anteną!) zbierający dane dla dump1090 i flightradar dekodera – czyli działa prywatny radar samolotowy z zasięgiem do “nadmorza”. Tekstowy wyświetlacz natomiast prezentuje dane z czujników koleżanki numer dwa, oraz kilka innych pierdół (temperatura procesora, ilość wolnego miejsca na karcie). Jak coś mi się jeszcze przypomni – dopiszę!

ADS-B, Flightradar, Malinowo, php

Na szybko, bo ostatnio jestem w domu zbyt nieobecny. :) Rozdzielczość “plansz” dopasowana do rozdzielczości planowanego ekranu do malinki (320×240 px), jest animacja plansz w jquery, jest wyświetlanie godziny, daty oraz aktulanej pogody z Yahoo (wraz z ikonkami!), jest też wyświetlanie samolotów z radaru. Tutaj trochę pokombinowałem i nie wystarczyło mi przerobienie wizualne wyników pracy programu “DUMP1090” tak aby zmieścić się na malutkim ekraniku. Zamiast kolumny “hex” – czyli sześcioznakowego symbolu samolotu postanowiłem że zegarek będzie wyświetlał przynajmniej znaki rejestracyjne samolotu. :) Zadanie w sumie łatwe. Wystarczyło postawić bazę danych mysql, zaimportować kilka kolumn z bazy danych “Virtual Radar”, zaprzęgnąć php do pracy i zmodyfikować “jsona” na podstawie którego DUMP1090 wyświetla dane. :) Tyle zrobione. Teraz trzeba dorobić plansze z pogodą na następny dzień i… zamówić wreszcie ekranik!

Plansze pi-zegarka
Plansze pi-zegarka

 

ADS-B, Flightradar, Malinowo

Antena 1090 MHz
Antena 1090 MHz

Zapomniałem wspomnieć o pierwszej malince, która od ponad roku dzielnie dekoduje dane z transponderów samolotowych i prezentuje na ekranie, oraz wysyła na serwery flightradar (stacja T-EPWA85). Dodatkowo stoi tam transmission i kilka innych pierdół. :) Podstawą projektu jest własnej roboty antena na 1090 MHz, tuner DVB-T RTL2832U oraz 10 metrowy przewód aktywny usb (aby dekoder był “za oknem” i kabel pomiędzy anteną a dekoderem był jak najkrótszy). Całość śmiga na dump1090 i fr24feed i pozwala na odbiór sygnału z samolotów oddalonych o około 400km od anteny w kierunkach bez przeszkód terenowych.

Zasięg stacji T-EPWA85
Zasięg stacji T-EPWA85